İhtiyacınızı Anlayan Kampanya | Akbank

Başarı Hikayesi

Akbank ile makine öğrenimine uygun stratejilerden faydalanarak ve kullanıcıların “ihtiyaç” anlarında yanlarında olarak oldukça kapsamlı ve başarılı bir kampanyaya imza attık. Toplam satışta kredi kartının pastadaki payını %45 seviyesinden %70’e taşırken, maliyeti de %65 azalttık. İş ortağımız Akbank ile birlikte sürecin detaylarını anlattık.

Performans pazarlamanın olmazsa olmazı; doğru anda, doğru mesajla, doğru kişiye ulaşmak. Bizse bu çalışmamız kapsamında projemizle öngörülebilir dönem ve anlarda iletişim yapmanın ötesine geçerek, tüm mikro anlarda doğru ihtiyaca cevap veren çözümler sunmaya odaklandık.

Stratejimizi “Kredi kartı başvurusunu kim yapar?” yerine "Finansal uygunluğu olan kişilerin, ihtiyaç anlarında nasıl yanında olabiliriz?” sorusunun cevabı üzerine kurduk. Bu stratejimizi hayata geçirirken yaptığımız teknik geliştirmeyle Google Reklam Platform’dakini dönüşüm metriğimizi “başvuru tamamlayan” yerine “finansal uygunluk alan” kişiler olarak yeniden tanımladık.

Bu sayede de makine öğrenimini, finansal uygunluk kriterini sağlayan kişilere erişeceğimiz şekilde çalıştırdık. Arama, display ve video platformlarında reklamları incelerken, “form doldurma” değil, “satış potansiyeline” göre analizler ve iç görüler çıkardık. “Benzer hedef kitleler” segmentlerimiz de “kredi kartı onayı alan kullanıcılara benzer kişiler” olarak tanımlanmış oldu.

"Dijitalden yeni müşteri kazanımının tek yolu olan kredi kartı satışı, benimsediğimiz makine öğrenimi ve veriye dayalı yaklaşımın önemini bir kat daha artırdı. Kredi kartı satışı yapma hedefi, beraberinde yüksek rekabet seviyesini de getirdiğinden kullanıcı merkezli bir yaklaşım sergiledik. Bu sayede kredi kartı satışı ve birim maliyetini istediğimiz noktaya taşımayı başardık."

- Oktay Kalem, Vice President - Digital Marketing and Sales, Akbank

Artık, kredi kartlarımızın avantajlarını tüketicilerin ilgili tüm ihtiyaç anlarında sunmaya hazırdık. “Kredi kartı başvurusu” araması yapmalarını beklemeden, Paris hayalleri kuranı mil kazandıran programımızla tatile göndermeye, hayalindeki işi ararken nakit ihtiyacı olana anında desteğe, taksitle beyaz eşya almak isteyeni arzu ettiği buzdolabına kavuşturmaya hazırdık.

Üstelik, kredi kullanmak için limit sorgulayan, fakat onay alamayan kullanıcılarımızın da ihtiyaçlarını kredi kartıyla çözmeyi unutmadık.

"Kredi kartı ürünümüzde gerçekleştirdiğimiz makine öğrenimi stratejimiz ile finansal uygunluğu olan kişilerin, ihtiyaç anlarından yanlarında olabildik. Makine öğreniminin bize sunduğu tüm imkânları sonuna kadar kullanarak çok başarılı sonuçlara ulaştık. Ve şunu deneyimledik ki makine öğrenimi için sisteme ne kadar çok veri, sinyal gönderirseniz o kadar çok geri dönüş alabilirsiniz."

- Onur Turnalar, Account Director, Hype

Son olarak, arama, display ve video kampanyalarının, birbirini hem makine öğrenimi hem de iç görülerle beslemesini sağladık. Ayrıca, görsellerimizde tutarlı bir şekilde “Adrese Teslim Kredi Kartı” ve “Anında Onaylı Kredi Kartı” söylemlerimizi vurgulayarak, arama motorunda bu kelimeler de hacim oluşturduk. Markalı aramalarımızda %30 ek arama motoru trafiği yarattık.

Sonuçlar mı?

  • Günlük kredi kartı satışı 2.5 katına kadar çıkardık.
  • Kredi kartı satış maliyetini bir önceki döneme göre %58 düşürdük.
  • Tüm kredi kartı satışında dijitalin payı %45’ten %70’e çıktı.

Ama en önemlisi, çok daha fazla müşterimizin ihtiyacı anında yanında olduk!