Google Marketıng Lıve 2018’den Notlar

Temmuz ayının en büyük olayı Google’ın Marketing Live etkinliğiydi. Markalar, reklamcılar ve yayıncılar için yeni araç ve teknolojilerin tanıtıldığı etkinlikte biz de yerimizi aldık. Etkinlikte ön planda olan gelişmeleri takip ettik ve sizin için önemli başlıkları hazırladık, hadi buyurun.

Responsive Search Ads

15 başlık 4 tane de açıklama hazırlayıp sisteme veriyorsunuz. Google, bunları kombinleyerek yeni reklamlar oluşturuyor ve yapılan sorguyla daha alakalı olan metinleri kullanıcıya gösteriyor. Daha da iyisi, bu model ile arama reklamlarında normalin neredeyse iki katı kadar metin kullanılabiliyor.

Yeni YouTube Reklam Tipleri

TrueView reklamları için üç farklı "hedef odaklı" tür yayınlandı: Her ikisi de şu anda beta olan TrueView for Reach (farkındalık odaklı), TrueView for Action (dönüşüm odaklı). Ayrıca, ilerleyen aylarda gelecek olan, Maximize Lift Bidding, marka bilinirliğini artırmak için teklifleri otomatik olarak ayarlayacak.

Mobil Yüklenme Hızı

İniş sayfaları, açılış hızlarına göre 1 ve 10 arasında bir puan alacak. Bu sayede reklamverenler de düşük sayfa açılış hızından dolayı yaşadıkları performans kaybının önüne geçebilecek.

Smart Campaigns

Küçük işletmeler için ideal olan "Akıllı Kampanyalar", makine öğrenmesi kullanarak tüm reklam verme sürecini otomatize ediyor. İşletme, kampanya hedefini seçiyor ve sistem reklam materyallerini, hedeflemeyi ve gösterimleri bu hedefe göre kendisi optimize ediyor.

Smart Shopping Campaigns

Arayüz kullanımı basitleşen ve mağaza ziyareti ve müşteri kazanımı gibi yeni kampanya hedefleri içeren dinamik remarketing reklamları.

Automated Product Feeds for Shopping

Feed yönetiminin ne kadar zahmetli bir iş olduğunu shopping reklamlarıyla uğraşanlar bilir. Yeni tanıtılan Otomatik Feed'ler, ürünleri ve envanteri tanımlıyor ve karmaşık bakım ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Local Campaigns

Küçük işletmeler için tasarlanan bir diğer yeni kampanya tipi olan Local Campaigns, Google işletme sayfanız ile çalışıyor. Basitleşmiş kampanya kurulumuna sahip olan bu kampanya tipinin ana hedefi müşterileri mağazaya çekmek.

Hotel Campaigns

Oteller için tasarlanan bu kampanya tipi, daha basit kampanya yönetimi, gelişmiş teklif verme ve daha fazla erişim gibi özelliklere sahip.

Yeni tanıtılan cihazlar arası ölçümleme ve remarketing özellikleri, reklamverenlerin kullanıcılarını daha iyi anlamalarına ve bütçelerini daha verimli kullanmalarına yardımcı olabilir.

Bu rapor ile kullanıcıların farklı cihazlar kullanarak sitenizle ne şekilde etkileşime girdiğini görmek ve kullanıcıları, bu cihazlardaki davranışlarına göre uygun remarketing listelerine dahil etmek mümkün olacak.

Google’ın, markalarını sadeleştirdiğini geçen hafta anlatmıştık. Yenilenen markalarla beraber ölçümleme ve entegrasyonla ilgili diğer yenilikler de şöyle:

Google Marketing Platform (GMP)

DoubleClick markası artık hayatımızdan çıktı. Onun yerine gelen GMP, Analytics 360 ve DoubleClick ürünlerini bir araya getiriyor.

Display ve Video 360

Reklamcıların ekran, video, ses ve TV genelinde programatik kampanyaları tek bir yerden yönetmesine olanak tanıyan entegre platform.

Google Integration Center

Farklı Google ürünlerini ve üçüncü parti araçların birbiriyle konuşmasını sağlayan yeni platform. Kısaca; hangi envanteri, ne şekilde alacağınızı ve ölçümleyeceğinizi Integration Center üzerinden belirleyebiliyorsunuz.

Google's Measurement Partners

FGoogle envanterini kullanıp ölçümlemesini Moat, Nielsen, ComScore gibi farklı teknolojilerle yapanlar için oluşturulan yapı. Reklam görünürlüğü (viewability), marka bilinirliği, marka güvenliği, attribution gibi alanlarda 23 farklı ölçümleme partnerinin artık Google ile daha kolay entegre olması hedefleniyor.

Son olarak, "Bir de keynote sunumunu izleyeyim" derseniz tüm sunumu yukarıda bulabilirsiniz.