Pegasus Havayolları İle Google Optımıze Başarı Hikayemiz

Google Başarı Hikayesi

Türkiye’nin uygun maliyetli havayolları alanındaki lider markası Pegasus Havayolları, Google Analytics sertifikalı partneri Hype ile birlikte çalıştığı A/B testiyle Pegasus Flex satışı dönüşüm oranını %22 oranında arttırdı.

Test Hedefi

Müşterilerin kullanıcı deneyimini geliştirerek yan ürünlerin ve hizmetlerin satışlarının artırılması.

Test Süreci

Pegasus Havayolları ile Hype, satış sürecinde herşeyi en ince detayına kadar ölçümleyen bir altyapı hazırlamıştı. 2016 yılından beri bu altyapı aracılığı ile elde edilen veriler sürekli analiz ediliyordu. Bu analizler sonucunda optimize edilebilir alanlar keşfedilip düzenli olarak A/B testleri yapılıyordu.

Bu süreçte optimize edilebilir alanlardan biri de müşterilere biletleri üzerinde sınırsız değişiklik yapma hakkı sunan Pegasus Flex olarak belirlendi. Müşterilerin, Pegasus Flex hizmetini daha iyi anlatabilmenin bir yolu olabileceğini düşünen Hype ve Pegasus ekibi, hizmetin satıldığı alanla ilgili çeşitli alternatifler hazırladı. Hedef, bu hizmetin daha iyi anlaşılması ve dolayısıyla satış oranını yükseltmekti.

Hype, Pegasus’un Google Analytics hesabında hedef, etkinlik ve segmentlerini daha önce hazırlamıştı. Bu kurulumları doğrudan kullanabilmesinden dolayı Pegasus, Google Optimize 360 (Google Analytics 360 Suite’e entegre edilen A/B Test ve kişiselleştirme ürünü) kullanmayı tercih etti.

Pegasus ve Hype başlamak için ilk olarak ‘çok değişkenli test’ türünü ve test hedefini seçti. Hedefler ve test türü seçildikten sonra farklı başlıklar, hizmet açıklamaları, tercih başlıkları ve fiyatları içeren yeni varyasyonlar yaratıldı. Bunların bazıları Optimize 360 Visual Editor ile yaratılırken bir kısmı da özel JavaScript kodu yazılarak yaratıldı. Test yayına hazır hale geldiğinde de testi başlatıldı.

869,000 kişinin katıldığı test 35 gün sürdü. Bu süre boyunca, 20 farklı varyasyonun bazısı Flex dönüşüm oranına etki etmezken bazıları da pozitif etki etti. Google Optimize algoritması tarafından en iyi performans gösteren kombinasyon Pegasus Flex dönüşüm oranı %22 arttırıyordu. En iyi performans gösteren kombinasyon belirlendiğinde de, Hype kazanan bu versiyonu sitenin tüm ziyaretçilerine çıkacak şekilde yayına aldı ve test sonucunu tüm trafik üzerinde uygulayarak maksimum gelir elde edilmesini sağladı.

“Google Analytics 360 Suite sadece işimizi ve kârlılığımızı büyütmekle kalmadı, ayrıca A/B testleri için gereken teknik hazırlık zamanını 1 haftadan 2-3 saate indirdi. Artan zamanımız sayesinde daha fazla test yapma ve sonuçlardan daha fazla veri elde şansımız oldu. 360 Suite sayesinde işimizi gerçek veriler üzerinden yapabiliyoruz ve bundan dolayı bu yazılımı uzun süre kullanmayı planlıyoruz.” - Mustafa Esad Tatlıpınar, Hype.
“Google Optimize 360 sayesinde 20’den fazla varyasyonu aynı anda test edebiliyoruz. Bununla da kalmayıp, güçlü algoritması sayesinde en yüksek performansı getiren kombinasyonu hızlıca bulabiliyoruz. Flex satış oranında %22’lik bir artış yakaladıktan sonra kazanan varyasyonu birkaç saat içinde tüm kullanıcılara açmıştık bile.” - Emre Güney, Pegasus Havayolları