ChatGPT Plugins ile Websitelerine Nasıl Erişim Sağlanıyor?

Web Tarama ve Eklentiler, sadece ChatGPT Plus aboneleri için Mayıs 2023’ten itibaren mevcut oldu. Bu özellik ChatGPT’nin internette bir nevi gezinmesine olanak sağlıyor. Örneğin, “Kim kazandı?” ya da “En son hava durumu nedir?” gibi bir şey sorduğunuzda, ChatGPT normalde sadece Eylül 2021’e kadar olan bilgileriyle yanıt verebilir. Ancak bu tarayıcı özelliği ile, ChatGPT aslında internete gidip bu bilgiyi sizin için bulabilir. Yani bu, ChatGPT’nin daha da yararlı ve güncel olmasını sağlıyor.

Bununla birlikte, bu özellik Mayıs 2023’ten itibaren yalnızca ChatGPT Plus aboneleri için kullanılabilir hale geldi. Yani, bu ekstra yetenekten yararlanmak istiyorsanız, bir abonelik satın almanız gerekiyor.

ChatGPT Browsing özelliği nasıl çalışıyor

Bu yeni özellikleri etkinleştirmek istiyorsanız, ChatGPT ayarlar penceresini açmanız gerekiyor. ChatGPT web sitesine gidin, ekranın sol alt köşesindeki isminizin yanındaki üç noktaya tıklayın ve “Ayarlar”ı seçin. Ardından “Beta Özellikler”e tıklayın ve buradan istediğiniz özellikleri etkinleştirin. Hem Web Tarama hem de Eklentileri aktive edebilirsiniz.

ChatGPT Pluginslerin Geleceği

ChatGPT’nin plugins macerası ilk etapta yükseliş yakalayan AIPRM eklentisi ile başladı. Yüzlerce hazır prompt ile seçilebilen Ton, uslüp, tarzda yanıtları kolayca düzenleyebildik. Ardından Chat history kısmında olan sorunlar nedeni ile Chat History isimli & tarzda eklentiler tercih edildi. Tabii ki bu eklentiler ile birlikte onlarca 3. Parti eklenti Chrome Extension olarak kullanıcıların deneyimine sunuldu. Yeri geldi Google Sheets ile birlikte kullanıldı. 

GPT 4 ve ChatGPT Plus ürünün 20 Dolar fiyatla kullanıcılara sunulması ile OpenAI tarafından 20 tane Plug-İns geliştirilmesi ile bu alanda ilk geliştirmeler başladı. Şu anda ise yüzlerce farklı eklenti mevcut. Bu eklentiler ile akıllara gelen çoğu şey yapılabiliyor. Artık bir Play Store & App Store tarzında bir Eklenti mağazası oluşmuş durumda ve her geçen gün eklenti sayısı artıyor. 

ChatGPT Botlarının Erişim Kontrolü Nasıl Yapılabilir? 

Aslında bu kontrolü sağlamanın birden fazla yöntemi var, en basitinden başlayalım. Kullanıcı gibi düşünerek ChatGPT’ye gidip istenen URL’e erişip erişemediğini sorabiliriz. Aşağıdaki örnek bir Prompt ile detay alabiliriz. 

 • https://konserbilet.com/ adresine erişebiliyor musun? Eğer erişemiyorsan neden erişemediğini belirtilir misin? “

ChatGPT Hangi User-Agent ile Crawl Sağlıyor? 

ChatGPT’nin websitelerine erişim sürecinde hangi isimle sunucuya ziyaret gerçekleştirdiği OpenAI şirketinin dokümantasyonlarında duyuruluyor. Dokümana göre “ChatGPT-User” ismi ile ziyaret gerçekleştiren bot Tam User-Agent Dizesi olarak “Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko); compatible; ChatGPT-User/1.0; +https://openai.com/bot” olarak görüntüleniyor. 

Web Developer veya Markalar eğer sadece Sitenin belli URL’lerinde erişim sağlamak isterse aşağıdaki kodları mevcut Robots.txt dosyasına entegre ederek erişim sağlayabilir. 

User-agent: ChatGPT-User

Disallow:

Allow: /directory-1/

Allow: /directory-2/

Eğer tüm siteye botların erişim sağlayabilmesi istenir ise aşağıdaki şekilde bir kod kullanılabilir. 

User-agent: ChatGPT-User
Disallow:

Yok hayır, eğer hiç bir şekilde ChatGPT botlarının siteyi Crawl etmesine olanak sağlamayalım, erişemesin istiyorsak aşağıdaki şekilde ChatGPT botlarına Disallow uygulayabiliriz. 

User-agent: ChatGPT-User
Disallow: /

Oldu ki ChatGPT Sitemize erişti. Gelen bağlantı nasıl geliyor? 

ChatGPT kullanıcısı tarayıcıda noreferrer referansıyla yeni bir sekmede Direkt bağlantısı olarak geliyor. Dolayısı ile Off-Page SEO odaklı incelediğimizde bu alanda bir etkisi yok diyebiliriz. Tabii ki gelen kullanıcının iç bağlantılara tıklaması, oturum gerçekleştirmesi SEO açısından olumlu. 

Gelen botların sayfaların yani Client tarafında render edilmiş versiyonuna ulaştığını paylaşabiliriz.

Sayfaların ChatGPT Botlarına Açık Olmasının Avantajları Neler?

 • Kullanıcıların ChatGPT’ye bir soru sorduğunda yanıt içerisinde kaynak gösterilen sayfada sizin sitenizin mi yoksa rakibinizin sitesinin mi olmasını isterdiniz? 
 • Gelen yanıtta Siteye bir bağlantı veriliyor olabilir. 
 • ChatGPT tarafından kaynak gösterilmek kullanıcıları ve kullanıcıların satın alma davranışını etkileyebilir. 
 • Marka bilinirliğine katkı sağlayabilir. Daha fazla gösterim & görünüm elde edilebilir. 

Sayfaların ChatGPT Botlarına Kapalı Olmasının Avantajları Neler? 

 • Spam ve istenmeyen içeriklerin önlenmesi: ChatGPT botlarına sayfaların kapalı olması, spam veya istenmeyen içeriklerin yayılmasını önler. Botların sınırları dışında olan kişilerin veya kötü niyetli kullanıcıların müdahalesini engelleyerek, sayfaların güvenliğini ve temizliğini korur.
 • Odaklanma ve yönetilebilirlik: ChatGPT botlarına erişimi sınırlamak, sayfa sahiplerine daha fazla kontrol ve yönetim imkanı sağlar. Bu, botların yalnızca belirli alanlarda veya belirli zamanlarda aktif olmasını sağlayarak, kullanıcı deneyimini iyileştirebilir ve yönetilebilirlik açısından daha fazla esneklik sunar. İstenilen sayfaların erişimini kapatıp istenilen sayfalar açılabilir. 
 • Olası verileriniz çalınmayabilir, Sayfalarınız güvenle korunur. İlerleyen dönemde Render edilmiş sayfa elementlerinizi başka bir sitede görmemeniz sağlanabilir. 
 • Tabii ki şuanda Crawl edebilen ChatGPT’nin neler yapabileceğini tahmin dahi edemiyoruz, özellikle güvenlik için ilk etapta tercih edilebilir. 

CCBot Nedir? 

CCBot, OpenAI tarafından geliştirilen bir konuşma botudur. “CC” kısaltması “ChatGPT + Codex” anlamına gelir. OpenAI, GPT-3 ve Codex adlı iki yapay zeka modelini birleştirerek CCBot’u oluşturdu. GPT-3, doğal dil işleme ve metin üretme yeteneklerine sahip bir dil modelidir, Codex ise programlama dilini anlama ve kod üretme konusunda uzmanlaşmış bir yapay zeka modelidir.

CCBot, kullanıcının sorularını ve ifadelerini anlamak, anlamlı yanıtlar üretmek ve bazı durumlarda programlama kodu oluşturmak için GPT-3 ve Codex’i bir arada kullanır. Kullanıcılara genel konuşma, teknik sorular, programlama önerileri, kod parçaları ve daha fazlası konusunda yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

CCBot, doğal dildeki metinleri anlama, mantıksal bağlantıları kurma ve uygun yanıtlar üretme yetenekleri ile birçok farklı konuda yardımcı olabilir. Bununla birlikte, CCBot’un kod oluşturma konusunda daha özel bir yetenek seti olduğunu unutmamak önemlidir. CCBot, kullanıcının programlama sorularını yanıtlamak ve bazen programlama diliyle ilgili kod örnekleri sağlamak için Codex’in bilgilerinden yararlanı

CCBot ile ChatGPT-User botunun farkı nedir?

CCBot ve ChatGPT-User botu arasındaki temel fark, kullanılan altta yatan yapay zeka modellerinde yatmaktadır.

CCBot, GPT-3 ve Codex modellerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. GPT-3, doğal dil işleme ve metin üretme yetenekleriyle öne çıkan bir dil modelidir. Codex ise programlama dilini anlama ve kod üretme konusunda uzmanlaşmış bir yapay zeka modelidir. CCBot, hem genel konuşma hem de programlama ile ilgili soruları yanıtlayabilir ve bazı durumlarda programlama kodu üretebilir.

Öte yandan, ChatGPT-User botu yalnızca GPT-3 modelini temel alır. Bu bot, doğal dil işleme ve metin üretme yetenekleriyle kullanıcılara yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Genel konuşma, bilgi sağlama, soruları yanıtlama, önerilerde bulunma ve metin üretme konularında kullanıcılarla etkileşime geçebilir.

Bu temel farklılık nedeniyle, CCBot, programlama konularında daha fazla bilgi ve deneyime sahipken, ChatGPT-User botu daha genel konuşmalarda ve metin tabanlı görevlerde kullanılabilir. Her biri farklı amaçlar için tasarlanmıştır, ancak her ikisi de kullanıcılara dil tabanlı etkileşimlerde yardımcı olmak için geliştirilmiştir.

Open automation architecture abstract concept illustration

ChatGPT Eklentilerinin Faydaları

ChatGPT birçok konuda başarılı olsa da, aynı zamanda birçok konuda da başarısız olabilmektedir. ChatGPT’deki eklentiler, bu sınırlamaların bazılarını gidermekle kalmayacak, aynı zamanda mevcut yeteneklerini de artıracaktır.

İşte eklentilerin ChatGPT’ye ekleyebileceği birkaç fayda:

 • Genişletilebilirlik: ChatGPT eklentileri, teknik uzmanlık gerektirmeden kullanıcıların ChatGPT’nin işlevselliğini genişletmelerine olanak sağlayacaktır. Şimdiye kadar, ChatGPT’nin işlevselliğini artırmak isteyen herhangi biri, OpenAI’nin API’siyle kendi sohbet botlarını oluşturarak veya tarayıcıya uzantılar yükleyerek bunu yapabilirdi. Şimdi (yani, mümkün olduğunda), herkes eklentileri yükleyebilir ve ihtiyaçlarına göre yeni özellikler ve yetenekler ekleyebilir.
 • Özelleştirme: Genişletilmiş işlevselliğin yanı sıra, kullanıcılar ChatGPT’lerini istedikleri gibi özelleştirebilecek ve davranışlarını belirleyebilecektir. Eklentiler, kullanıcıların özel ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak için onu özelleştirmelerine izin verecektir.
 • Daha iyi doğruluk: Eklentiler, ChatGPT’nin gerçek olmayan ifadeleri uydurma eğilimini bir ölçüde azaltabilir, ancak halüsinasyonlara karşı tamamen duyarlılığını ortadan kaldıramaz. Ne kadar iyi dil modelleri olsalar da, tüm gerçeklere sahip değillerdir ve her zaman eğitim aldıkları veri miktarıyla sınırlı olacaklardır. Eklentiler bazı boşlukları doldurabilmelidir.
 • Zaman tasarrufu: Eklentiler, kullanıcıların sohbetin içinden istediklerini hızlıca bulabilmelerini sağlayacak ve uygulamalar veya siteler arasında geçiş yapmadan zamandan tasarruf etmelerini sağlayacaktır. Ayrıca, eklentiler, nüanslı istemleri programlanmış talimatlarla ele alacağından, en iyi yanıtları elde etmek için istemleri hassaslaştırma süresini azaltabilecektir.
 • Bunların yanı sıra, ChatGPT’deki eklentilerin maliyet-etkinlik gibi diğer faydaları da vardır. Çoğu, hatta hepsi, umarım ücretsiz olarak sunulacak olan ChatGPT eklentileri, kendi sohbet botlarını oluşturma bütçesi veya yeteneğine sahip olmayan bireyler ve işletmeler için etkili bir çözüm olabilir. Kaynak ve uzmanlığa sahip olanlar da kendi özel ihtiyaçları ve gereksinimleri için ChatGPT’ye belirli yetenekler kazandırmak için kendi eklentilerini oluşturabilirler.

Eklentiler, sadece ChatpGPT için değil, generatif yapay zeka için de bir oyun değiştirici niteliği taşımaktadır. ChatGPT’yi bir araç kutusuna dönüştürmüşlerdir; ancak hala bir araçtır. Başlangıçta algılandığından çok daha sarsıcı bir teknoloji haline getirebilirler generatif yapay zekayı. Son kullanıcılar için bu iyi bir şey olabilir. Çok kötü bir şey de olabilir, zamanla göreceğiz 🙂 

Hype

Esentepe Mahallesi
Ecza Sokak 6/1
Levent, İstanbul

+90 (532) 744 4943
[email protected]