Giriş

Garanti Ödeme Sistemleri, İstanbul’da faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen bankalarından biridir. Her satın alımda bonus puan kazanmak ve sonraki alışverişlerde gerçek para olarak kullanmak gibi çok sayıda avantajla birlikte gelen bir tür kredi kartı olan bir dizi Bonus Kartı sunar.

Problem

Garanti Ödeme Sistemleri’nin öncelikli hedefi, web sitesini ziyaret eden ve Bonus Kart başvurusu yapan daha fazla müşteriyi sağlamaktı. Ayrıca yeni ve mevcut müşterilerine kampanyaları, ürünleri ve hizmetleri hakkında kapsamlı bilgi vermek istiyordu.

Bankanın Bonus Kredi Kartı hizmetlerinden yararlanmak için müşterilerin web sitesinin kendisinde bir başvuru formu doldurması gerekiyor.
Tüm sürecin analiz eden Hype, başvuru prosedürünün çok uzun ve karmaşık olduğunu gördü. Bu da çoğu kullanıcının formu eksik ya da yarıda bırakarak siteyi terk etmesine neden oluyordu.

Çözüm

Hype, araştırmalarına dayanarak formu yarıda bırakma oranını azaltmanın ve kredi kartı başvurularını artırmanın bazı klasik yollarını buldu. İlk olarak, başvuru formunun kullanıcılardan yalnızca en alakalı bilgileri istemesini önerdiler. İkinci olarak, web sitesinin açılış sayfasına Bonus Kartın avantajlarını vurgulayan ve kartla ilgilenen kullanıcıların en alakalı bilgileri sağlayarak doğrudan banner’dan başvurmalarına izin veren sticky form eklemek istediler. Bu test için ikinci fikirle devam etmeye karar verdiler.

Test: Ziyaretçiler için test edilmek üzere sticky formun 2 varyasyonu oluşturuldu; formda TC kimlik numarası ve telefon numarası bulunuyordu. Hype, varyasyonlarının her birinde input’ların yanına yerleştirilen bilgilendirici metinde değişiklikler önerdi.

Control:

Bonus-case-study-orijinal

Varyasyon:

bonus-case-study1

Sonuç

Test yaklaşık 18 gün sürdü ve toplam 119.000 ziyaretçinin katılımı sağlandı. “Bonus Kredi Kartı kullanıcıları için her ay 300’den fazla teklif var” wording’ine sahip ilk varyasyon, kredi kartı başvuru sayısını% 24 artırdı.

Kazanan varyasyon artık tüm kullanıcılara sunulmakta ve dönüşüm oranını daha da artırmak için sürekli testlerle sürekli olarak optimize edilmektedir.

24

oranında kart başvuruları arttı

18

gün sürdü

Leave a Reply

Hype

Esentepe Mahallesi
Ecza Sokak 6/1
Levent, İstanbul

+90 (532) 744 4943
[email protected]