Problem

Yapılan analizlerde Yaani’yi düzenli olarak kullanmasına rağmen uygulamayı puanlamayan kullanıcı sayısının çok olduğunu fark ettik. Bu doğrultuda hem uygulamanın ortalama puanını, hem de mağaza ziyareti ve download sayılarını arttırmak amacıyla bu hedef kitleye yönelik bir çalışma planlandı.

Bu kapsamda yüksek puan verebilecek hedef kitle hedeflendi ve rating (anket) kurgusu oluşturuldu. Oluşturulan rating kurgusunda en aktif kullanılan butonlar belirlendi ve bu butonlara tıklayan kişilerin karşısına kişi başına ayda maksimum bir kez olacak şekilde anket çıkarıldı.

Çözüm

Yaani short-cut button’lar arasında en aktif ve sorunsuz olarak kullanılan butonlara tıklandığında ayda bir kullanıcıya maksimum bir kez olacak şekilde kullanıcıların karşısına rating pop-up çıkardık. 4 ve üzeri puan verenleri store tarafına yeniden puanlama için, 3 ve altı puan verenleri ‘’Sorun bildir’’ alanına yönlendirdik.

Böylelikle rating kurgusu üzerinden maksimum oranda yüksek puan kazandırmak ve sorun yaşayan kullanıcıların sorunlarını öğrenmeyi amaçladık.

Ek olarak yapılan yorum analizlerinde olumsuz yorum yapan kullanıcılar için yorum şablonları belirlendi. Buradaki amaç kullanıcılara geri dönüş yapılmasını sağlamak ve düşük puanlarını yükseltmeye teşvik etmekti.

Sonuç

Rating kurgusunun uygulandığı Aralık ayında, bir önceki aya kıyasla 5 yıldız veren kullanıcı sayısında 338,24%’lük bir artış sağlandı.

Aralık ayında ortalama puanda yaşanan artış ile birlikte Ocak ayında mağaza girişi ziyaretçisinde bir önceki aya kıyasla 127,78%’lik bir artış oldu. Ek olarak ocak ayında mağaza girişi dönüşüm oranı bir önceki aya kıyasla 119% oranında artış gösterdi.

1 aylık sürede Yaani Google Play Store ortalama puanı 3,8 seviyesinden 4,3 seviyesine çıkarıldı.

Ortalama puanın artması ile birlikte arama sonuçlarında da artış yaşandı. Buna paralel olarak gösterim ve download sayılarında kayda değer bir artış yaşandı.

338

5 Yıldız Artışı

127

Mağaza Ziyaretlerinde

119

Mağaza Girişi CR

Leave a Reply

Hype

Esentepe Mahallesi
Ecza Sokak 6/1
Levent, İstanbul

+90 (532) 744 4943
[email protected]