#298: ✈️ Google'dan Turizm İçgörüleri Web Sitesi

Pandeminin dünya genelinde aşıyla birlikte nispeten kontrol altına alınması turizm sektörünü hareketlendiriyor.

Google da canlanmaya başlayan turizm sektörüne yönelik içgörüleri paylaştığı bir web sitesi hazırlamış. Google’ın arama verilerinden faydalanarak hazırladığı raporlar bir ülkeye veya bölgeye en fazla ilginin nereden geldiğini, yurtiçi ve yurtdışı arama dağılımlarını ve zaman içinde oluşan trendleri gösteriyor.

travelinsights.withgoogle.com

Mobil ölçümleme şirketi Branch’in yaptığı araştırmaya göre iOS 14 kullanıcılarının yalnızca %25’i Facebook’a kullanıcı verisi toplama izni veriyormuş.

Kullanıcı izinlerinin bu kadar düşük olması, reklam kampanyalarının doğru ölçümlenememesi, Facebook’un etkili hedef kitleler sağlayamaması ve kampanyaların optimize edilememesi gibi birçok olumsuzluğu da yanında getiriyor tabii.

Facebook’un yaptığı açıklamaya göre, şirket hedefleme için kullanacağı verileri kullanıcı cihazında tutacağı bir teknoloji üzerinde çalışıyormuş. Yani, Facebook bu verilere doğrudan erişemeyecek ve veriler sadece kullanıcı cihazlarında depolanacak.

www.bloomberg.com

Amazon, uyku alışkanlıklarını izlemek için kullanacağı radar iznini ABD’den almış. Hareketleri algılayarak ‘temassız uyku izleme işlemi’ sağlayan sensör, tüketicilerin uyku sorunlarını tanımlayacakmış.

Amazon’a göre bu teknoloji; hareket, konuşma ve dokunma bozuklukları olan insanlara da yardımcı olarak önemli sağlık sorunlarına da faydalı olabilirmiş.

bloomberg.com

Fransa’nın rekabeti düzenleme kurumu, online haber içeriklerini kullanma izniyle alakalı talimatlara uymadığı gerekçesiyle Google’a 600 milyon dolar para cezası vermiş.

Daha önce de telif hakları sebebiyle 300 milyon dolar ceza ödeyen Google, bu yıl başında Fransa’da 300 basın kuruluşunun içeriklerini kullanmak için telif hakkı ödeyeceğine dair anlaşma da imzalamıştı ama belli ki Google’ın kesenin ağzını biraz daha açması gerekecek.

edition.cnn

2022 sonuna kadar Facebook, içerik üreticilerine 1 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Yatırımlar yeni bir bonus programını da kapsayacakmış.

Programa katılmaya uygun görülen ve Facebook kreatif araçlarını kullanarak belirli dönüm noktalarına ulaşan içerik üreticilerine ödeme yapılacakmış.

Bonus fırsatları şu an için davetiyeyle sunuluyor ve in stream, IGTV, reels gibi çok sayıda bonus mevcut.

about.fb

Apple’ın orijinal içerikleri 35 Emmy ödülüne aday gösterilmiş. Apple TV+’ın hazırladığı Ted Lasso tek başına 20 ödüle aday gösterilerek tarihte en fazla ödüle aday gösterilen “Freshman Comedy” oldu.

Film stüdyoları da koltuklarını yavaş yavaş Amazon, Apple, Netflix gibi teknoloji devlerine bırakmak zorunda kalacak gibi duruyor.

apple.com

🇰🇷 Güney Kore’de Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde çevre mühendisleri, dışkı kullanarak dijital para ve enerji üreten çevre dostu bir tuvalet tasarlamış. – reuters.com

🔈 Bir grup tasarımcı, dünyanın en kötü ses kontrol arayüzünü tasarlamak için kendi aralarında bir yarışma başlatmış. Basit bir ses kontrol butonu daha ne kadar komplike olabilir? – uxdesign.cc

📱 Sensor Tower verilerine göre TikTok, 3 milyar indirmeyi aşan ilk Facebook dışı (Whatsapp, Instagram, Facebook) uygulama olmuş. – cnet.com

ᝣ Twitter, insanların daha aktif Twitter kullanması için “Fleets” özelliğini yayınlamıştı. Fakat Fleets özelliği daha çok uygulamayı aktif kullanan kişiler tarafından kullanıldığı için Twitter bu özelliği kaldırma kararı almış. – pcmag.com

💲 Apple Pay kullanıcılarına online alışverişlerinin ödemesini erteleme özelliği getirmeye hazırlanıyormuş. “Apple Pay Later” isimli uygulama ile kullanıcılar harcamalarını taksitlendirebilecekmiş. – engadget.com

💻 Microsoft’un yeni teknolojisi 365 ile artık bilgisayarlarımız da cloud’a taşınabilecek. Öncelikli olarak şirketlerin kullanımına açılacak olan bu teknoloji ile iş bilgisayarımıza bağlanmak için internet bağlantısı yeterli olacakmış. – theverge.com

Hype

Esentepe Mahallesi
Ecza Sokak 6/1
Levent, İstanbul

+90 (532) 744 4943
[email protected]