Performance Max kampanyalarının ne işe yaradığını ve nasıl daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olabileceğini öğrenmek için kaydırın!

 1. Performance Max Nedir? 
 2. Performance Max Envanterleri
 3. Performance Max Kampanyası Kurduktan Sonra Diğer Kampanyaları Kapatmalı Mıyım?
 4. Performance Max Kampanyasının Temel Özellikleri
 5. Performance Max Kampanyası için Gerekenler
 6. Performance Max Kampanyasında Kontrol Edilen Noktalar
 7. Performance Max Kampanya Raporlaması

Performance Max Nedir? 

Performance Max, performans reklamverenlerinin tüm Google Ads envanterlerine tek bir kampanyadan erişmesine olanak tanıyan bir kampanya türüdür. Sonuç olarak, daha fazla müşteriye görünebilir ve hedeflerinize göre daha fazla dönüşüm sağlayabilirsiniz. 

Performance Max ve diğer kampanyalar arasındaki temel fark, Google’ın, reklamverenin sağladığı bilgilere dayanarak kampanyanın hedeflemesini ve yayınlanmasını otomatik hale getirmesidir.

Performance Max, belirtilen dönüşüm hedeflerine göre performansı artırmasına yardımcı olur. 

Performansını en üst düzeye çıkarmak için hedef kitlelere en uygun teklifle alakalı bir reklam sunmak için makine öğrenimini kullanır ve hedef tabanlı ilerler. Akıllı Teklif’i kullanarak performansı gerçek zamanlı olarak ve kanallar arasında optimize ederek daha fazla dönüşüm ve değer sağlar. Performance Max, teklif verme, bütçe optimizasyonu, kitleler, reklam öğeleri, ilişkilendirme ve daha pek çok konuda Google’ın otomasyon teknolojilerini birleştirir.

Bir pazarlama hedefi ve ardından hedefi destekleyen dönüşüm hedeflerini de seçin. Kampanyalarınızın otomasyon yoluyla en iyi ROI’yı sağlayacak şekilde optimize edildiğinden emin olmak için, tek bir kampanyaya birden fazla hedef ve farklı değerler atayın. Hedeflere odaklanan PMax kampanyaları, en yüksek ROI fırsatlarının olduğu yerlerde harcama yapmak üzere bütçenizi daha verimli bir şekilde yatırmanıza yardımcı olacaktır.

Panelde Sales, Leads, Local Store Visit and Promotions ve Custom kategorileri altından Performance Max kampanyasını seçebilirsiniz.

Performance Max’i iki durumda kullanmak için en iyi seçenek olacaktır:

 • Belirli reklamcılık ve dönüşüm hedefleriniz varsa (ör. çevrimiçi satışları artırma, olası satış yaratma vb.). sağladığınız reklam öğeleri, izleyici sinyalleri ve isteğe bağlı veri akışları tarafından desteklenir.
 • Kampanyanızın performansını en üst düzeye çıkarmak istiyorsunuz ve reklamlarınızın hangi kanalda göründüğü ile sınırlı değilseniz. Tek bir kampanya kullanarak Google’ın tüm reklam kanallarına kolayca erişmek istiyorsanız. Anahtar kelimeye dayalı Arama Ağı kampanyalarının ötesinde ek erişim ve dönüşüm değeri elde etmek istiyorsanız.

Performance Max, hedefleriniz için dönüşümleri veya dönüşüm değerini artırmak üzere teklifleri ve yerleşimleri optimize etmek için makine öğrenimi modellerini kullanır. Ancak hedef kitlenizi önemli ölçüde iyileştirebilecek kitle sinyallerini (müşteri verileriniz dahil) ve kaliteli metinler, resimler ve videolar, işletmeniz için hangi tür dönüşümlerin en değerli olduğu hakkında gibi önemli girdiler sağlarsınız kampanya performansını olumlu şekilde etkileyecektir. 

Google Ads Otomasyonu

Google Ads otomasyonu, işinizi büyütmek için makine öğrenimini kullanır. Bütçe, işletme hedefleri, ölçmek istediğiniz dönüşümler gibi benzersiz uzmanlığınızı eklersiniz ve Google Ads otomasyonu, hedefleriniz için potansiyel müşteriler bulur ve kampanya performansını en üst düzeye çıkarmak için en uygun teklifle en uygun reklamı sunar.

Akıllı Teklif

İlişkilendirme teknolojisiyle birleştirilmiş Akıllı Teklif, tüm Google envanterinde kampanyanız için en iyi seçenekleri belirlemenize ve gerçek zamanlı olarak işletme hedeflerinizi karşılama olasılığı en yüksek olan açık artırmalardaki teklifleri belirlemenize yardımcı olur. Performans Max kampanyanıza kitle sinyalleri eklediğinizde makine öğrenimini iyileştirilir.

Performance Max Envanterleri

Diğer kampanya türlerinden farklı olarak tüm Google envanterinde yayınlanmaya uygundur. 

 • Display
 • Search
 • Maps
 • Discover Feed
 • YouTube
 • Gmail
 • Shopping Ad Inventory

Performance Max Kampanyası Kurduktan Sonra Diğer Kampanyaları Kapatmalı Mıyım?

En çok karşılaşılan sorulardan biri ve cevabı Kesinlikle Hayır! Mevcut kampanyalarınızla birlikte Performance Max’i çalıştırın. En iyi sonuçları görmek için search kampanyalarınızda yüksek performans gösteren anahtar kelimeleri Performance Max’de de kullanın. Hangi kampanya türünde en iyi sonucu getireceğini test edin. Mevcut kampanya yapısını duraklatma riskini almanıza gerek kalmadan, bu kampanya türünü nispeten düşük riskli bir test haline getirebilirisniz. Performance Max’in öğrenimini tamamlayıp en yüksek düzeyde çalışabilmesi için en az 4 hafta kampanyanıza süre tanımayı unutmayın.

Yalnızca Maksimum Performansa güvenirseniz, kampanyalarınızın erişimini ve performanslarını tehlikeye atarsınız çünkü bu kampanya türü, Search’ün yaptığı gibi anahtar kelimeler kullanmaz. Sonuçları gördükçe yükseltmelerinizi yaparak zaman içinde ölçeklendirin.

Performance Max Kampanyasının Temel Özellikleri

URL Genişletme: Makine öğrenimi aracılığıyla, varsayılan URL Genişletme özelliği, hedefiniz için en iyi performansı sağlamak için müşteri amacına göre bir açılış sayfası seçer.

Asset Grupları: Performance Max reklam formatları yerine asset gruplarını* kullanır.  Asset grupları tek bir tema veya hedef kitleyle ilgili bir dizi varlık içerir. Kampanya başına birden fazla grup oluşturulabilir.

*Performance Max kampanyanızı oluştururken eklediğiniz resimler, logolar, başlıklar, açıklamalar, videolar ve hedef kitle sinyallerinden bir asset grubu oluşturulur. Bu öğeler, reklamınızın hangi Google Reklam kanalında (YouTube, Gmail, Arama vb.) sunulduğuna bağlı olarak otomatik olarak karıştırılır ve eşleştirilir. Olası reklam öğesi kombinasyonlarını görmek için reklam önizleme düzenleyicisini kullanabilirsiniz.

Kitle Sinyalleri (Audience Signals): Her kampanyanın yalnızca bir hedefleme grubu vardır (bu nedenle hiçbir reklam grubu yoktur). Google’ın kimi hedeflemesi gerektiği konusunda fikir vermeye yardımcı olması için kitleler seçebilirsiniz. Reklamlarınız, hedefleriniz için dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan kişilere otomatik olarak gösterilecektir. Kitle sinyalleri sağlayarak optimizasyonu hızlandırabilirsiniz. Bunun anlamı, kampanyalarınızın yalnızca bu kitlelere iletilemeyeceğidir. Bunun yerine Google, sinyaller için sağladığınız kitlelere bakıyor. Aynı davranışları ve ilgi alanlarını sergilemesi muhtemel benzer tüketicileri belirlemek için bu verileri kullanacaklardır. Bir kullanıcı segmentinin dönüşüm sağlama olasılığının daha yüksek olduğu konusunda Google’ı uyarmak için kitle sinyallerini kullanın.

Reklam Uzantıları (Extensions): Uzantılarınızı ekleyebilirsiniz. Mevcut hesap düzeyinde sitelink uzantılarını kullanmayı seçebilir veya Performance Max kampanyaları için belirli sitelink’leri seçip oluşturabilirsiniz. Kampanya, hedeflerinize göre uzantı biçimleri önerecektir. Örneğin, birincil hedefiniz olası satış yaratmayı içeriyorsa, kampanya bir potansiyel müşteri formu uzantısı oluşturmayı önerecektir. Ek açıklamalı snippet’ler, fiyat uzantıları, promosyon uzantıları, açıklama metinleri ve telefon uzantıları da ekleyebilirsiniz.

Performance Max Kampanyası için Gerekenler

Performance Max ile test etmeye başlayabilmeniz için gereken tüm varlıkları Google’a sağlayarak kampanyalarınız için kalite performansını artırın.

 1. Google Ads Conversion Tracking
 1. Kampanya zaman aralığını önerilen en az 4 hafta olacak şekilde ayarlayın
TypeAssetSpecificationsMinMax
TextFinal URL11
TextHeadlineMax 30 karakter15 veya
daha az karakter içeren en az bir tane ekle
35
TextLong HeadlineMax 90 karakter15
TextDescriptionMax 90 karakter60 veya
daha az karakter içeren en az bir tane ekle
25
TextFirma AdıMax 25 karakter11
TextCall To ActionVarsayılan otomatiktir veya
listeden seçin
11
TextDisplay URL PathMax 15 karakter02
ImageYatay (4:1)Önerilen: 1200 x 628
Min. gereklilik: 600 x 314
115
ImageKare (1:1)Önerilen: 1200 x 1200
Min. gereklilik: 300 x 300
1
ImagePortrait (4:5)Önerilen: 960 x 1200
Min. gereklilik: 480 x 600
0
ImageKare LogoÖnerilen: 1200 x 1200
Min. gereklilik: 128 x 128
15
ImageYatay Logo (4:1)Önerilen: 1200 x 300
Min. gereklilik: 512 x 128
0
VideoVideoYatay, dikey veya kare.
En az 10 saniye uzunluğun
05
Not:En az 1 yatay (1,91:1) veya kare (1:1) resim ve en az 1 kare logo gerekli

Performance Max Kampanyasında Kontrol Edilen Noktalar

Google’a aşağıdakileri de sağladıktan sonra çalışmaya başlayabilir.

 1. Yeni Birleşik Hedefler çerçevesini kullanan pazarlama hedefi/kampanya hedefi
 1. Varlıklar – metin, resim, video 
 1. Feeds
 • Google Benim İşletmem (isteğe bağlı)
 • Google Merchant Center (isteğe bağlı)
 • Dinamik Reklamlar feed’i (isteğe bağlı)
 • İş verisi feed’leri (isteğe bağlı)
 1. Sinyaller
 • Birinci Taraf Kitleler, dahil. Yeniden pazarlama listeleri (isteğe bağlı)
 • Google Kitleleri, dahil. özel kitleler (isteğe bağlı)
 1. Geo-targets

Şu anda Performance Max, Google Ads düzenleyicisi tarafından desteklenmemektedir, bu nedenle konum hedeflemeyi ayarlamak çoğu kampanyadan daha sıkıcıdır. Dahil edilecek çok fazla konumunuz varsa, “başka bir konum girin”i seçebilirsiniz. Daha sonra boş bir alan ve bir “gelişmiş arama” bağlantısı içerecek şekilde genişleyecektir. Konumları toplu içe aktarma seçeneği için “gelişmiş arama” bağlantısını tıklayın.

Daha sonra dilleri, reklam zamanlamanızı, kampanyanızın yayınlanma tarihlerini seçebilirsiniz.

 1. Gelişmiş URL Seçenekleri

URL seçenekleri önemlidir. Varsayılan olarak, siz bu seçeneği devre dışı bırakmadığınız sürece Google kendi nihai URL’lerini tanımlar. Google’ın uygun gördüğü bağlantılara trafik göndermesine izin verirseniz, bağlantıları hariç tutma seçeneğiniz de vardır.

 1. Bütçe

Bütçenizi belirleyecek ve teklif stratejinizin nasıl olacağını seçeceksiniz. Teklif stratejisi seçeneklerinin maksimum dönüşümleri ve maksimum değeri içerdiğini, ancak aynı zamanda bir max CPA veya target value/conversion belirleyerek target CPA ve target ROAS stratejilerinden yararlanmanıza olanak tanıdığını unutmayın.

Performance Max Kampanya Raporlaması

Yeni raporlar, stratejinizi ayarlayabilmeniz için makine öğreniminin neler başardığını, kullanımda olan sinyalleri ve performans dökümünü açıklar.

Performans raporlaması bir eksiklik olarak gözüküyor. Google Marketing Livestream’de, raporlama şeffaflığına ilişkin reklamveren geri bildirimlerinin alındığı ve Google’ın Google Max kampanyalarında şeffaflığı artırmak için adımlar atacağı açıklandı.

Gelecekte raporlamanın tam olarak nasıl görüneceği belli değil. Mevcut haliyle raporlama sınırlı. Diğer kampanyalarda olduğu gibi, bir bütün olarak kampanya performansı hakkında rapor oluşturabiliyor. 

Yapabileceğiniz raporlamalar:

 • Kampanya performansı 
 • Konum performansı 
 • Performans hakkında günün saati, haftanın günü ve gün ile saatin birleşimine göre raporlamalar yapabilirsiniz.

Yapamayacağınız raporlamalar:

 • Birden çok asset grubu ekleyebilseniz de, buna göre performans raporlaması yapmak mümkün değil. Örneğin, display gösterimdeyken, responsive display ads performansı hakkında rapor oluşturabilirsiniz, ancak bu performansı tek tek öğelere göre anlamlı bir şekilde ayıramazsınız. 
 • Hedefleme konusunda da henüz bir bilgi yok. Sağlanan hedefleme parametrelerinin, pazardaki diğer potansiyel tüketicileri belirlemek için göstergeler olarak kullanıldığını unutmayın; bu nedenle, sağlanan bu kitleler mutlaka hedef olarak kullanılmayacak, bunun yerine diğer olası potansiyel müşterileri bulmaya yardımcı olacak niteleyicileri ve göstergeleri belirleme aracı olarak kullanılacaktır. Günün sonunda, reklamınızı kimin gördüğünü söylemenin bir yolu yok. Kitle raporlaması yok, anahtar kelime raporlaması yok, demografik raporlama yok vb. Bu aynı zamanda, bu şeyler için hariç tutma eklemenin mümkün olmadığı anlamına geliyor.
 • Cihaz performansı hakkında rapor çıkarmak veya hariç tutmak yapılamıyor.

Hype

Esentepe Mahallesi
Ecza Sokak 6/1
Levent, İstanbul

+90 (532) 744 4943
[email protected]