Facebook gibi sosyal medya mecralarında emoji kullanımı uzun süredir artış eğilimindedir. Bunun sebebi düz yazı halindeki içeriklerin kişilik, mizah ve bağlam gibi unsurları istenilen düzeyde barındırmaması olarak gösterilmektedir. Düz metinlerde iletişimi kolaylaştıracak ve bahsi geçen unsurları kullanarak istenilen iletişimi sağlayabilecek emojiler kullanılmaya başlandı ve bu kullanım artarak devam etmektedir.

Markanın Facebook mecrasında tıklama oranı hedefi bulunmaktaydı. BluTV markasının Facebook reklamlarındaki metinlerde (Primary Text, Headline ve Description alanlarında) herhangi bir emoji kullanımı bulunmamaktaydı. Hedefimiz ise emoji kullanımını arttırıp, reklamlardaki tıklama oranını yükseltmekti. Böylelikle markanın tıklama oranı hedefine ulaşmaya çalışacaktık.

Öncelikle iki kampanya özelinde deney yaparak sürece başladık. Deneyde aynı kreatifleri ve metinleri kullandık. Tek fark ise deney grubundaki reklamlarda metinlerin sonuna emoji eklenmişti. Deney sonucunda ise emojili kampanyaların tıklama oranları emojisiz kampanyalara göre neredeyse 2 katı fazlaydı.

Deney sonucunda emojili reklamların daha iyi performans gösterdiği tespit edildi ve tüm kampanyalarda emoji kullanımına 15 Haziran 2021 tarihi itibariyle geçildi.

İki ay geçtikten sonra 15 Haziran-15 Ağustos 2021 aralığı (emoji olan aralık) ile 14 Nisan-14 Haziran 2021 (emojisiz aralık) aralığını karşılaştırdığımızda ve CTR (All) metriğini incelediğimizde CTR (Tıklama Oranı) metriğinde ortalama %89.83’lük bir artış yaşanmıştır.

Görselde görebileceğiniz üzere tıklama oranı metriğinde ortalama %89.83’lük bir artış yaşanmıştır. Platform bazında bu artışı kırdığımızda ise Audience Network, Messenger ve Facebook platformlarında bu artış yüksek iken Instagram platformunda artış olmasına rağmen diğer platformlardaki derin artış Instagram’da gerçekleşmemiştir. Audience Network’de %11.64, Messenger’da %74.12, Facebook’ta %113.87 ve Instagram’da ise tıklama oranı artışı %14.17 seviyesinde olmuştur.

Hype Proje Sahipleri: Sezgin Zambak, Baran Atıcı

Hype

Esentepe Mahallesi
Ecza Sokak 6/1
Levent, İstanbul

+90 (532) 744 4943
[email protected]