Bazı uygulamalar mikrofon, kamera, konum gibi erişimlere ihtiyaç duyuyorlar. Hatta bir bölümü, bunlara izin vermediğiniz sürece kullanılamaz oluyor. Bu nedenle bazı izinleri kabul ettirmek, uygulama için hayati bir öneme sahip.

Dijitalde ve özellikle mobil kullanıcıları için “güven” oldukça önemli. Eğer uygulamanızın onboarding ekranı ile daha açılmamışken tüm istekler için izin istiyorsanız, muhtemelen kabul oranlarınız düşük olacak.

Güven kazanmak zaman alır. Yeni taşındığınız bir binadasınız ve komşunuzun kapısını çalışıyorsunuz. Kapı açılır açılmaz “Bir tencere ödünç alabilir miyim?“ diyebilir misiniz?

Psikoloji, mecralar farklı olsa da benzer şekilde çalışır. Önce güven inşa edin, sonra tencere isteyin. 💁‍♀️

1- İzni Neden İstediğinizi Açıklayın

Sadece “Mikrofonu kullanmama izin ver” demek oldukça eksik bir kullanım. Bu tür bir kullanım genelde yanlış sayfa ve zamanda istendiği zaman ekstra itici oluyor ve kabul etme oranını oldukça düşürüyor.

Bunun yerine, aşağıdaki örnekte Amazon’un yaptığı gibi mikrofonu nedenkullanmak istediğinizi açıklayın ve faydasını anlatın. 

2- Doğru Zamanda İsteyin

En yanlış kullanımlardan biri, izinleri onboarding ekranında ya da dahaönce istemek. 

Eğer uygulama içinde mikrofona ihtiyacım olduğunu düşünmüyorsam, bu izni vermek istemem. Dolayısıyla izin, mikrofon kullanmam gereken ekranda değil de, alakasız bir ekranda isteniyorsa, muhtemelen cevabım “Hayır” olacak.

Kullanıcıyı henüz uygulamaya ısındırmadan, hangi ihtiyacını çözeceğinizi anlatmadan, yani ona bir şeyler vermeden ondan bir şeyler istemek iyi bir fikir değil. 

3- Eğer Gerçekten Gerekiyorsa İsteyin

Kullanıcının konumuna özel bir pazarlama taktiğiniz yoksa ve uygulama için bir anlam ifade etmiyorsa, istemeyin. Kullanmayacağınız şeyleri istemek, kullanıcıyı içerikten uzaklaştırabilir ve körlük oluşturarak gerçekten ihtiyaç duyduğunuz isteklerin reddedilmesine neden olabilir.

Şimdi izni alayım sonra belki kullanırım düşüncesiyle hareket etmeyin. O özellik geldiğinde, özelliği tanıtıcı bir şekilde isterseniz, kabul oranlarınız daha yüksek olur.

4- Tekrar Deneyin

Eğer bazı isteklerinizi ilk sunduğunuzda kabul ettiremediyseniz, farklı ve doğru anlarda tekrar kullanıcıya sunabilirsiniz.

Meditasyon uygulaması olan Headspace’in örneğine bakalım. İzni tekrar isterken, kullanıcının bununla ne elde edebileceğinin altını oldukça güzel çizmişler. 

Bu izni kabul etmemek, kullanıcıya bir şey kaybettiriyor hissi verdiği için önemli.

5- İzin Öncesi Ekran Gösterin

İzin ekranında istediğiniz tüm tasarımsal değişiklikleri yapamıyorsunuz. Ama bu, izinden hemen önce istediğiniz bir tasarımı göstermenize engel değil.

İzin istemeden hemen önce kullanıcıyı buna alıştırmak ve derdinizi anlatabilmek için bir tasarım çalışabilirsiniz. Bu sayede kullanıcı birden karşısına çıkan ve bir şey talep eden bir ekran görmek yerine, izni kabul ettiğinde nelere sahip olacağının bilgisiyle rahat hareket etmiş olur.

Aşağıda bunun bir örneği var. İzin ekranına benzetilmiş bir tasarımla, kullanıcıya nereye tıklaması gerektiği de gösteriliyor.

Hype

Esentepe Mahallesi
Ecza Sokak 6/1
Levent, İstanbul

+90 (532) 744 4943
[email protected]