#302: ⚖️ Google ve Apple'a Karşı 'Walled Garden' Hamlesi

ABD’li senatörlerin sunduğu yasa tasarısı teknoloji devleri Apple ve Google’ı endişelendirmiş.

Yasa tasarısı, tekelleşmeden dolayı eleştiri oklarından kurtulamayan App Store ve Google Play Store’un, platformlarında üçüncü parti uygulama mağazalarına ve farklı kaynaklardan da uygulama indirmelerine müsaade etmesini sağlamak istiyor.

Eğer yasa tasarısı senatodan geçerse Apple, kullanıcılarına App Store dışında da tercihler sunmak zorunda kalacak ve gelirlerinin bir kısmını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacak. Apple’a göre nispeten dışarıya daha açık olan Play Store’un ise uygulama içi ödemelerde kendi sistemine alternatifler sunması gerekecek. Bu da Google’ın komisyon gelirlerinde kayıp anlamına gelecek tabii.

arstechnica.com

Türkiye’nin en büyük pazaryeri platformu Trendyol, katıldığı son yatırım turunda 16.5 milyar dolar değerleme ile 1.5 milyar dolar yatırım almış.

Bu değerlemeyle birlikte Trendyol, Türkiye’nin ilk ‘decacorn’u ünvanını da almış oldu. Decacorn’lar değerlemesi 10 milyar doların üzerinde olan şirketler. Şu an dünyada bu statüde yaklaşık 30 şirket bulunuyor.

techcrunch.com

Yapay zekayla oluşturulan sahte videolardan saatler içinde viral olan yalan haberlere, internet çağında gerçek ve sahte arasındaki çizgi iyice bulanlık bir hal aldı.

Bu soruna bir çözüm arayan ABD’nin Illinois eyaleti, işe lise müfredatına ‘haber okuryazarlığı’ dersini eklemekle başlamış. Dersin amacı, yeni nesillere internetteki bilgi kirliliği içinde yollarını nasıl bulabileceklerini öğretmek.

www.npr.org

Görüntü işleme teknolojileri geliştiren Nvidia’nın CEO’su, şirketin en yeni teknolojilerini tanıttığı video konferansın bir kısmında yapay zeka tarafından oluşturulan bir klon olarak yer almış.

Konuşmasını yaptığı evinin mutfağı ve CEO Huang’ın kendisi, hareketleri ve mimikleri onlarca kamera tarafından kaydedilip yapay zeka algoritmalarıyla işlenmiş. Geliştirilen teknolojinin gücünün vurgulandığı video konferansta dijital olarak oluşturulan görüntüler o kadar gerçekçi ki konuşmanın hangi kısmı gerçek hangisi yapay zeka ile oluşturulmuş anlamak imkansız.

www.vice.com

Dijital gizlilik ve veri güvenliği odaklı grup NOYB, başı çeken Alman ve Avusturya gazetelerine karşı şikayetlerde bulunmuş.

Şikayetlerin konusu, online gazetelerin ‘ya çerezlere izin verin ya da abone olun’ anlayışının fahiş abonelik fiyatları getirmesi. NOYB’a göre kullanıcılar, gizlilik haklarını normalde yayıncıların kullanıcı verilerini satarak elde ettiği kişi başı gelirin 100 katına çıkan abonelik fiyatlarına geri almak zorunda kalıyor.

noyb.eu

🤫 Amazon satıcıları, mağazalarına gelen olumsuz yorumları sildirmek için müşterilere ürün bedelinden bile daha fazla geri ödeme yapmayı teklif ediyormuş. – www.businessinsider.com

📱 Instagram’ın geçen sene tanıttığı e-ticaret odaklı ‘Shop’ alanına şimdi de reklamlar geliyormuş. – techcrunch.com

💰 Hacker’lar kripto para platformu Poly Network’ten 600 milyon dolarlık kripto para çalarak tarihin en büyük kripto hırsızlığına imza atmış. – www.bbc.com

🏆 AppAnnie’ye göre TikTok, Facebook Messenger’ı sollayarak 2020’nin en çok indirilen uygulaması olmuş. – www.bbc.com

💉 Amazon, çalışanlarını COVID-19 aşısı olmaya motive etmek için aşı olanların katılabileceği 500 bin dolarlık bir piyango düzenliyormuş. – interestingengineering.com

❤️ Facebook, çok da tutmayan çöpçatanlık uygulamasına yeni bir hareket getirmek için sesli chat özelliği entegre etmiş. – www.theverge.com

✂️ Google, ofise dönmeyip uzaktan çalışmayı tercih eden çalışanların maaşından kesinti yapmayı planlıyormuş. – www.bbc.com

Hype

Esentepe Mahallesi
Ecza Sokak 6/1
Levent, İstanbul

+90 (532) 744 4943
[email protected]