TikTok, çoğunuzun da bildiği üzere pandemi ile birlikte kullanıcıların kullandığı en popüler uygulamalar arasına girmiş bulunuyor. Gün geçtikçe uygulamaya artan bu ilginin bir sonucu olarak markalar için de tercih edilen pazarlama kanalları arasına girmeye başladı. 

Bir adım geriden: Türkiye’de 2021’de sosyal medya ortalama gerçek ziyaretçi 58 milyona, erişim ise %98’e ulaştı. TikTok erişimi ise Aralık 2021 itibari ile 32 milyona yükseldi.*

App’i olan bir markanız için TikTok’ta reklam vermeye karar verdiyseniz aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

TikTok hesabınızı kurdunuz ve kampanya planı aşamasındasınız. App kampanyalarınızı kurmaya başlamadan önce eventleri tanımlamalısınız. 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; TikTok For Business, Adjust ile partner olan bir ağdır. Yapacağınız entegrasyon sayesinde attribution ve uygulama içi event verilerini otomatik callback’ler ile alabilirsiniz.

Birden çok ayrı dönüşüm oluşturmak yerine, panel üzerinden uygulamanızı oluşturup bütün etkinliklerin (events) postbacklerini takip edebilirsiniz. 

>> App’imi nasıl bağlarım ? 

Adımları takip ettiğinizde kolaylıkla kurulumu sağlayabilirsiniz.

# 1 Panele gidin, menü çubuğundan varlıklara (assets)  tıklayın sonra etkinliklere (events) gidin. 

# 2 Yeni app oluşturun. 

Aynı işlemi hem Android hem de iOS için yapacağız fakat örneğimizi iOS üzerinden inceleyeceğiz. App’inizin iOS store linkini yerleştirdiniz. Kısa bir süre sonra app ikonunu, app isminizi ve ID’nizi göreceksiniz. İlerlediğinizde ise aşağıdaki ekrana geleceksiniz. 

Mobil ölçümleme partnerinizi Adjust olarak seçtiniz. Eğer Adjust harici başka bir MMP kullanıyorsanız bu linkten detaylara ulaşabilirsiniz. Sıra tracking URL’leri eklemeye geldi. Retargeting yapabilmeniz için aşağıdaki kutuyu işaretlemeniz gerekecek. iOS 14 ve üzeri sürümler için retargeting yapamayacağınızı hatırlatmakta fayda var.

#3 Eğer yoksa Adjust üzerinden Tiktok tracker’ı oluşturun. 

Adjust paneline gidiniz. App’inizin altında çıkan kulakçığa tıklayıp aşağıdaki adımları takip edin. 

# 4 Tracking URL’lerinizi alın. 

Trackerınızı oluşturduktan sonra tracker’ın yanında çıkan çark işaretine tıkladığınızda click ve impression URL’lerinize ulaşacaksınız. Kopyaladıktan sonra Tiktok panelinde doğru yerlere eklediğinizden emin olun. 

App’inizi oluşturdunuz, tebrikler 🙂 

Tiktok paneli üzerinde app’in içerisine girdiğinizde aşağıda bir tablo şeklinde eventler göreceksiniz. Önceden gerçekleşen dönüşümler akmaya başlayacak fakat Tiktok’ta gerçekleşen dönüşümler ise kampanyaları aktive ettikten bir süre sonra yansımaya başlayacak.

>> Temel Kurulum 

Partner kurulumu yapmalısınız. 

1. Partner Kurulumu > Partner Ekle’yi Seçin. 

2. TikTok For Business ‘ın yanındaki ekle (+) ikonunu seçin. 

3. TikTok App ID‘nizi girin. (hem iOS hem de Android app’lerinizi oluşturdunuz, içerisine girdiğinizde her ikisi için de ayrı app ID’ler göreceksiniz) 

Kaydete bastıktan sonra bu kurulum da hazır! 

>> Event linklemeleri hakkında 

Farklı kampanya modelleri olduğu için öncesinde event linklemelerinde dikkat edilmesi gereken birkaç konuyu belirtmek isterim. 

Eğer ki belli bir evente göre optimizasyon yapmak isterseniz, eşlerken işletim sistemleri özelinde desteklenen belli eventler mevcut. Yardımcı olması için buna ilişkin detayı linkte bırakıyorum. 

Kurulum aşamasında bu detaya dikkat etmezseniz ilerleyen süreçlerde bir engel olarak karşınıza çıkabilir. 

>> BONUS : Özel hedef kitle (custom audience) oluşturma 

App eventlerinizi TikTok paneline aktardınız, yavaş yavaş dolmaya başlarken bir yandan da kullanacağımız ya da dışarıda bırakacağımız kitlemiz hazır olmasın mı? 

1. Varlıklardan (assets) kitlelere (audiences) giriniz. 

2. Uygulama etkinliğine (app events) tıklayın.

3. Oluşturmak istediğiniz kitle özelinde ilgili eventi ve zaman aralığını seçin.

4. Kaydettikten sonra birkaç gün içerisinde kitleniz hazır.

App kampanyalarını kurmaya başlamadan önce birtakım yapılması gereken adımlardan bahsetmek istedim. Bu temelleri kurduktan sonra kampanya kurup yayına girmeye hazırsınız! 

Görüşmek üzere 🙂

* Kaynak:

https://iabtr.org/UploadFiles/PageFiles/Medya%20Yat%C4%B1r%C4%B1mlar%C4%B1%202021%20Y%C4%B1l%20Sonu%20Raporu742022174356.pdf

https://ads.tiktok.com/help/article?aid=88151592165197125&q=AEO%20

https://ads.tiktok.com/help/article?aid=6669666107177041925&refer=app_conversion

https://ads.tiktok.com/help/article?aid=10001060&lang=en

Hype

Esentepe Mahallesi
Ecza Sokak 6/1
Levent, İstanbul

+90 (532) 744 4943
[email protected]