Bu yazıda, A/B testleri ve kişiselleştirme tool’u olarak sıklıkla kullandığımız Google Optimize’daki Callback fonksiyonun kullanımından bahsedeceğim. 

Optimize Callback nedir?

Optimize Callback, belirttiğimiz geri çağrım (callback) fonksiyonunu kullanarak kendi yazdığımız JavaScript koduyla oluşturduğumuz alternatif varyasyonlara değişiklik yapmamıza olanak sağlayan bir özellik. Aynı zamanda özellikle SPA (single page application) teknolojisi kullanan sayfalarda A/B testleri kodlarken işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor.

Nasıl Kullanılır?

Google Optimize Callback Özelliği Nasıl Kullanılır?

Görüldüğü üzere gtag fonksiyonuna 3 parametre veriyoruz. İlk olarak “event”, ikinci olarak “optimize.callback” ve son olarak “name” ve “callback” anahtarlarına sahip bir obje geçiyoruz.

Name anahtarının değeri olarak callback fonksiyonunu uygulayacağımız testin id değerini veriyoruz. Callback anahtarının değerine de, oluşturduğumuz fonksiyonun referansını veriyoruz.

Birden Fazla Testte Kullanımı

Görüldüğü üzere birden fazla test için tek bir callback fonksiyonu da tanımlayabiliyoruz. Bu da güzel yanlarından biri.

Son olarak da SPA teknolojileri kullanan sayfalardaki kullanım amacımızdan biraz bahsedeyim. Bildiğiniz üzere tek sayfa uygulamalarda, kullanıcıyla etkileşime girilirken sayfanın tamamen yenilenmesi yerine, sayfanın içeriği dinamik olarak değiştirilir.

Örneğin SPA teknolojisi kullanan bir web sitesinin kullanıcı girişi sayfasında bir test gerçekleştiriyor olalım. Bunun için GTM üzerinden sayfanın path’inin /giriş’e olması durumunda dataLayer’a custom event atan bir tag yazdığımızı varsayalım.

Teste girmek için tüm şartları sağladık ve teste girdik. Daha sonra bir sebepten dolayı ana sayfayı ziyaret ettik ve tekrar giriş sayfasına geldik. Bu sefer giriş sayfasında testte yaptığımız tüm değişikliklerin tamamen kalktığını göreceğiz. Bu durumda neden tekrar teste giremediğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Fakat daha önce de bahsettiğim üzere, sayfa geçişlerinde sayfanın yenilenmesi yerine, sayfanın içeriği tamamen dinamik olarak değişiyor. Google Optimize da, her session için bir kez testi çalıştırdığı için defalarca kez custom event’imiz atılmasına rağmen testi tekrar çalıştırma ihtiyacı duymuyor. 

İşte tam bu durumlar için callback fonksiyonu kullanıyoruz ve her event atıldığında Google Optimize bizim için test kodumuzu tekrardan çalıştırıyor.

Hype

Esentepe Mahallesi
Ecza Sokak 6/1
Levent, İstanbul

+90 (532) 744 4943
[email protected]